Z wizytą we włoskich muzeach dla dzieci i nie tylko w Radiu Bajka

Na początku miesiąca w Radiu Bajka miałam przyjemność opowiadać o włoskich muzeach dla dzieci, które warto odwiedzić. Na antenie Radia Bajka został poprowadzony cykl „Wszystkie Barwy Świata”, w którym to co tydzień poznawaliśmy nowe państwo. Jeden z tygodni był poświęcony Włochom. Przez cały tydzień poznawaliśmy Włochy od podszewki, były włoskie miasta, kuchnia, język, literatura i włoskie muzea oraz galerie.

20151106_110737

Audycja „Drugie śniadanie z Radiem Bajka” trwająca od godziny 9 do 11 minęła błyskawicznie. Razem z Panią Marleną Chuderską wędrowałyśmy po włoskich muzeach i ciekawych zakątkach, których we Włoszech jest niezliczona ilość 😉

Radio Bajka http://www.radiobajka.pl jest skierowane przede wszystkich dla maluchów i to dla nich wybrałam najfajniejsze i najciekawsze muzea.

link do audycji znajdziecie TU

Włochy, to tak naprawdę muzeum samo w sobie 😉 Pamiętajmy, że na liście Światowego Dziedzictwa Unesco , aż 47 z 400 obiektów znajduje się właśnie we Włoszech. ….. a zatem w każdym zakątku Włoch, gdziekolwiek nie pojedziemy zawsze znajdziemy tam coś nowego, ciekawego, inspirującego coś co nas zaskoczy.

Włochy to idealny kraj do podróżowania z dzieckiem, ponieważ Włosi uwielbiają dzieci 😉 Warto wcześniej przygotować się do podróży i czytając dziecku różne książeczki na temat np. Włoch przemycać wiele ciekawostek związanych z tym krajem. To niesamowite ile dzieci zapamiętują z „takich” przygotowań. Czytając dziecku wieczorem bajkę, możemy zastąpić ją legendą związaną z danym miastem, które jest naszym następnym celem podróży.

Ciekawym pomysłem jest przygotowanie wspólnej mapy z charakterystycznymi miejscami miasta, do którego się wybieramy razem z dzieckiem. Moim ostatnio był Rzym 😉 Wspólnie z moim synkiem „przygotowywaliśmy” się do podróży. Dzieci uwielbiają podróżować i uczestniczyć razem z nami w poznawaniu miasta. Warto zaprosić je do naszego świata i dać się ponieść razem wspólnej wędrówce przez miasto. Zwiedzanie można zawsze połączyć z atrakcjami dla dzieci. Wybierając się do muzeum, które nie zawsze może przypaść naszym pociechom do gustu przygotujmy atrakcje dla nich, znajdujące się niedaleko. To może być fontanna lub plac z ulubioną lodziarnią. Rzym jest cudownym miastem, w którym na pewno nie można się nudzić. Co w nim zobaczyć i jak spędzić ciekawie czas z dzieckiem, napiszę więcej w oddzielnym poście.

Dzieci to wspaniali podróżnicy i mali odkrywcy. Czasem warto po prostu wsłuchać się w to co mówią i wtedy podróżowanie z nimi nabierze innego wymiaru. Maluchy często zapamiętują takie rzeczy z podróży, o których nam dorosłym nie przyszło by do głowy. Dużym zaskoczeniem dla mnie było pytanie mojego 3 letniego synka gdy pierwszy raz pojechałam z nim zobaczyć Koloseum, a było to wieczorem: „Mamo, gdzie są wszystkie kotki?”. Pomyślałam sobie, oczywiście Rzym to miasto kotów, ale skąd on o tym wie? Na zdjęciu poniżej, jest odpowiedź 😉

20151123_174827

Następnego dnia, zaraz po śniadaniu udaliśmy się do Largo Argentina oglądać wylegujące się na słońcu kotki. Radość była ogromna 😉

W Rzymie możemy po prostu spacerować krętymi uliczkami miasta, pozwolić prowadzić się za rękę naszemu dziecku, zatrzymywać się na lody czy na kawałek pysznej pizzy al taglio i uczestniczyć w rzymskim życiu. Spacer szlakiem fontann może być niezapomnianą atrakcją, a szczególnie wizyta przy Fontannie di Trevi i wrzucanie pieniążka tyłem przez lewe ramię – koniecznie, na znak chęci szybkiego powrotu do Wiecznego Miasta. Mój synek po tym jak wrzucił pieniążek do Fontanny di Trevi i zorientował się, że to przednia zabawa, chciał wrzucać monety do każdej napotkanej fontanny 😉 Warto zatem mieć przy sobie sakiewkę z drobniakami 😉

Jeśli już zdecydujecie się na wycieczkę do Włoch ze swoją pociechą, to poniżej przedstawię Wam propozycję kilku ciekawych muzeów, które mogą Was zainspirować do ciekawej i niezapomnianej podróży.

Choć we Włoszech można podziwiać większość najznakomitszych dzieł sztuki z całego świata to okazuje się, że ten kraj jest w turystycznej czołówce pod względem najdziwniejszych muzeów 😉 Znajdziemy tam na przykład:

 • muzeum korkociągów do wina (Barolo)
 • muzeum butów sportowych (Treviso)
 • muzeum szczotek kominiarskich
 • muzeum wiatru (Triest)
 • muzeum aktorstwa (Neapol)
 • muzeum maszynek do golenia (Mediolan)
 • muzeum makaronu czy szynki parmeńskiej (Parma)
 • muzeum…lodów (niedaleko Bolonii)

A oto przykładowa lista włoskich muzeów dla dzieci i nie tylko 😉

 1. Muzeum LODÓW w miasteczku Anzola dell’Emilia niedaleko Bolonii

Muzeum nazywa się Gelato Museum Carpigiani link do strony muzeum znajdziecie TU

zdjęcie pochodzi ze strony muzeum

Gelato Museum Carpigiani
Via Emilia, 45 40011 Anzola Emilia (Bologna)

T +39 051 6505306
Mob  +39 3443804701
F +39 0516505305
info@fondazionecarpigiani.it

Muzeum zostało otwarte w 2012 roku i jest jednym z najnowocześniejszych muzeów. Zwiedzając muzeum możemy poznać historię lodów, które w 1530 roku wynalazł włoski alchemik Cosimo Ruggieri. Zobaczymy liczne maszyny do lodów, znanej firmy Carpigiani, producenta maszyn gastronomicznych do produkcji lodów właśnie oraz wiele innych urządzeń itd. Będziemy mogli własnoręcznie zrobić lody jak również zdegustować wiele różnych smaków np. lodów bazyliowych. Czy wiecie, że dziennie na świecie sprzedaje się aż 150 mln lodów?

W muzeum ciekawostką będzie również traktat napisany przez neapolitańczyka Filippo Baldiniego, który dotyczy leczniczych właściwości lodów.

Od października tego roku zostały wprowadzone lekcje dydaktyczne dla dzieci połączone z fizyką i chemią, na których poznać można sposób w jaki wytwarza się lody.

Naprzeciwko muzeum znajduje się założony nieco wcześniej Uniwersytet Lodów, na którym prowadzone są kursy w 10 językach. Przyciągają one cukierników z całego świata 😉

2. Park Pinocchia w miasteczku Collodi niedaleko Florencji

stroną o parku znajdziecie TU

Parco di Pinocchio
Via di S. Gennaro, 3 I-51012 Collodi PT Italy
Tel.: +39 0572 429342
TU znajdziecie, spot o parku Pinocchia
zdjęcie pochodzi ze strony muzeum parku

zdjęcie pochodzi ze strony muzeum parku

Park ma już 60 lat i jest fantastycznym miejscem gdzie można spędzić miło cały dzień z rodziną. W parku znajdziemy wystawy, rzeźby, zbiór kostiumów, muzeum ilustracji czy marionetek. W kilku salach znajduje się wirtualna biblioteka Pinokia gdzie zobaczyć można różnorodne wydania Pinokia z całego świata. Spacerując po parku znajdziemy mnóstwo atrakcji, scenografie teatralne, postaci z bajki, teatrzyk, mozaiki. Dla starszych dzieci organizowane są warsztaty z robienia drewnianych lalek. W parku znajdziemy liczne sceny nawiązujące do poszczególnych scen z książki. W parku znajdziemy wesołe miasteczko, park rozrywki, wieloryba. lisa i kota oraz wszechobecnego drewnianego pajacyka. Czy wiecie, że w Parku Pinocchia jest największy Pinocchio na świecie, mierzy aż 16 metrów. Na koniec razem z maluchem możemy wybrać się na posiłek do Karczmy pod Czerwonym Rakiem przystosowanej dla dzieci.

3. Museum Explora w Rzymie Il museo dei Bambini di Roma

stronę muzeum znadziecie TU

Museo dei Bambini S.C.S. ONLUS
Via Flaminia, 80/86 – 00196  Roma  info@mdbr.it
Tel. +39 06 3613776
Fax +39 06 36086803
P.I./C.F 05504141002

img_8545

zdjęcie pochodzi ze strony muzeum

Explora to interaktywne muzeum dla dzieci, które znajduje się w pobliżu Piazza del Popolo. Dzieci z pewnością nie będą się tam nudziły. Znajdziemy tam między innymi dziecięcy supermarket, armatki wodne, ogródek i kącik do prac ręcznych. Muzeum Explora to miejsce gdzie dzieci poprzez zabawę mogą się wiele nauczyć o otaczającym ich świecie.

4. Muzeum nauki i technologii Leonarda da Vinci w Mediolanie

stroną muzeum znajdziecie TU

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia
Via S. Vittore 21 – 20123 Milano
T 02 48 555 1
F 02 48 0100 16

5. Muzeum żywności w Parmie, a tam znajdziecie:

 • muzeum makaronu
 • muzeum pomidora
 • muzeum szynki parmeńskiej

stronę muzeum znajdziecie TU

Musei del cibo della provincia di Parma
Piazzale della Pace, 1 – 43121 Parma
Tel.: +39.0521.821139 / +39.333.2362839 Fax: +39.0521.931881

Museo_del_Parmigiano_Reggiano_-_Soragna_-_Foto_Luca_R-11

Muzeum Parmigiano Reggiano; zdjecie pochodzi ze strony muzeum

6. Muzeum Czekolady w Normie (Lazio) lub Perugii (Umbria)

stronę Muzeum w Normie znajdziecie TU oraz filmik TU

Museo del Cioccolato

via Capo dell’Acqua 20

04010 Norma (LT) – Italia

tel.:+39 0773354548

fax.: +39 0775553997

e-mail: info@museodelcioccolato.com

zdjecie pochodzi ze strony muzeum

W październiku muzeum zaprasza na Święto Czekolady! To prawdziwa uczta dla zmysłów 😉 W muzeum znajduje się również szkoła czekolady, gdzie można nauczyć się jak zrobić tabliczkę czekolady, a po zajęciach zabrać własnoręcznie zrobioną czekoladę do domu.

W muzeum znajdują się liczne wystawy, na których jest pokazana historia czekolady oraz sposób w jaki powstaje.

Museo Storico Perugina niedaleko Perugii słynące z pysznych czekoladek „Bacio

stronę muzeum znajdziecie TU

header-dovesiamocasaperugina-museostorico

Ponadto we Włoszech znajdziecie jeszcze:

7. Muzeum lalek w Varese

8. Muzeum marionetek w Parmie

9. Muzeum żołnierzyków ołowianych w Bolonii, gdzie możecie podziwiać ponad 85.000 żołnierzyków!

10. Muzeum Ferrari (Maranello -Modena)

Wybierając się z pociechami do Włoch, każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno nie będziecie się nudzić. Nie czekaj! „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystać. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”Mark Twain

A oto kilka książeczek jakie mogą Wam się przydać, planując podróż do Włoch.

20151109_130531

1. Miroslav Šašek, Oto jest Rzym, przeł. Katarzyna Domańska, Dwie Siostry, Warszawa 2014.
20151124_122819
 2. Monika Utnik-Strugała, Mamma mia. Włochy dla dociekliwych, Dwie Siostry, Warszawa 2014.

20151109_120141

3. Eliza Piotrowska, To miasto nazywa się Rzym. Przewodnik dla dzieci ze wstępem do nauki języka włoskiego, Media Rodzina, Poznań 2008

20151109_130015

4. Marta Spingardi, Rzym dla młodych podróżników. ExpressMap Polska Sp.z o.o., Warszawa 2012

20151109_130153

książki w języku włoskim:

5. Barbara Drudi, Laura Mocci, Lucia Suaria, I bambini alla scoperta del Lazio, Lapis, Roma 1999

20151109_130302

6. Anna Parisi, Elisabetta Parisi, Animali a Roma nello Zoo di Pierta, Lapis, Roma 1997

20151109_130225

7. Saverio Du Besse’, Percorso guidato. Guida di Roma, Bonacci editore, 1998

20151109_130248

Buona visita!!!

Vocabolario:

una visita guidata al museo – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

un biglietto ridotto – bilet ulgowy

la pianta della citta’ – mapa miasta

fare dei progetti, organizzare un viaggio – planować, organizować podróż

buona visita – miłego zwiedzania

il gelato – lód

A presto 😉

Reklamy

Posted on Listopad 27, 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Daria's Diaries

ideas, places & more

Włochy na klatę

Bo Włochy kochamy i bierzemy je na klatę takie, jakimi są - w tym bardziej i w tym mniej słonecznym wydaniu.

Alla Polacca

normalny blog

La mia piccola Italia

zapiski z podróży i nie tylko. Blog o mojej Italii na co dzień, o Italii która mnie zachwyca i inspiruje ;)

Włoskie love

praktycznie o języku włoskim i kulturze Włoch

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: